Az ultrahang működési elve
Az ember által hallható hangnál (20 Hertz és 20 Kilohertz között) jóval magasabb frekvenciájú a diagnosztikában használt ultrahang (1-30 Megahertz). A hanghullámok kibocsátva képesek tárgyakba, közegekbe ütközni, ott lelassulni, elnyelődni, illetve visszajönni.
A gép által az emberi testbe elküldött ultrahang nagy része is visszajön a szervek, szövetek felületéről, egyben információt hordozva a visszaverődés helyéről, amelyet a gép feldolgoz, majd megjelenít a monitoron kép formájában, kirajzolva vizsgált szerv, vagy testrész valós anatómiai képét, illetve a magzatot.
Összegezve, az ultrahang gép ártalmatlan hanghullámokat bocsát ki, amelyek visszaverődnek információt adva a vizsgált szervekről, szövetekről. A vizsgálat az orvostudomány mai állása szerint teljesen ártalmatlan, mind a betegre, mind a kismamára és a magzatra nézve, hiszen nincs sugárzás, káros anyag lerakódás.
Mit jelent a 2-3-4 dimenzió?
A két dimenziós ultrahangnál egyszerre csak egy síkmetszet látható, míg a három dimenziónál egyszerre több síkot tapogat le gyors egymásutánban. A két dimenziós képet három dimenzióvá rakja össze a gép, majd kijelöli a felületet, árnyékot ad hozzá, végül a képernyőn megjeleníti az így keletkezett három dimenziós képet, amit forgathatunk különböző irányokba tetszés szerint.
Négy dimenziós ultrahangnál a 4. dimenzió az idő. Lényegében ilyenkor gyors egymás utáni három dimenziós képeket látunk mozgó filmként.

Mivel ad többet a 4D?
A 4. dimenziónak a látványelemen túl pszichológiai jelentősége is van, hiszen a kisbaba látványa érzelmileg erősíti a kötődést az anya és gyermek kapcsolatban, és ez ugyanúgy vonatkozik az apukákra is.
Felejthetetlen élmény, mikor már a születés előtt láthatjuk a gyermekünket a méhen belül mozogni, fordulni, vagy éppen aludni. Látni az arcocskáját, ahogy ásít, grimaszol, vagy mosolyog, kalimpál a kezeivel, rugdos a lábaival.
Szembeötlőek lehetnek a szülőkkel kapcsolatos hasonlóságok. Ilyenkor tudatosul az anyukában igazán ki is lakik az pocakjában, kit hordoz, kit simogat naponta többször, kihez beszélget. Diagnosztikai szempontból elsősorban az arc rendellenességeiben ad segítséget, hogy a legkisebb deformitást is fel tudjuk ismerni, megjeleníteni.